Łódzka klinika światowym liderem w rekonstrukcji zastawek serca

W ostatnich trzech latach specjaliści z Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przeprowadzili ponad 40 rekonstrukcji zastawek serca z użyciem macierzy zewnątrzkomórkowej. Pierwszy tego typu zabieg w Polsce wykonano w 2013 roku.

Ponad sześćdziesięciu kardiochirurgów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Czech, Węgier, Chorwacji, Serbii, Słowenii, Rumunii i Bułgarii spotkało się wczoraj na sympozjum w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Łódzcy specjaliści prezentowali technikę rekonstrukcji zastawek serca z użyciem macierzy zewnątrzkomórkowej.

Starszy asystent Kliniki Kardiochirurgii ICZMP dr Marek Kopala wyjaśniał na czym polega zabieg. „Macierz zewnątrzkomórkowa to podśluzówka odzwierzęca – pochodząca od świni. Nie ma w niej komórek z antygenami, powodującymi degenerację wszczepu. To czysty kolagen, zawierający ważne dla człowieka elementy, np. czynniki wzrostu. "Innymi słowy, macierz to biorusztowanie, na którym osadzają się komórki własne pacjenta, i które służy do rekonstrukcji naczyń lub całych zastawek" - tłumaczył.

Na sympozjum wyemitowano transmisję z bloku operacyjnego. Na przykładzie 18-letniej pacjentki, która jako dziecko przeszła operację serca, zaprezentowano wszepienie nowej zastawki płucnej. Z posiadanego materiału biologicznego specjaliści szyją zastawkę tuż przed jej wszczepieniem (w jałowych warunkach). Zdarza się, że na bloku są dwie grupy chirurgów – jedna zajmuje się operowaniem pacjenta, a druga szyciem zastawki.

Klinika Kardiochirurgii ICZMP wykonała w ciągu trzech lat 42 wszczepy zastawek płucnych i cztery trójdzielnych. Do implantacji można kwalifikować już noworodki. Najmłodszy pacjent łódzkiej kliniki miał 1,5 roku. Operowani to dzieci i nastolatki, a także osoby dorosłe z wadami serca, które w dzieciństwie przeszły zabiegi na otwartym sercu i wymagają kolejnej interwencji kardiochirurgicznej.

Klinika Kardiochirurgii ICZMP wykorzystuje macierz zewnątrzkomórkową także podczas plastyki tętnic płucnych, przy poszerzeniu drogi odpływu prawej komory, wydłużania płatków zastawki aortalnej, czy też jako substytut worka osierdziowego. Dr Kopala podkreślił, że łódzka placówka wszczepiła najwięcej na świecie zastawek w pozycję płucną.

"Myślę, że wynika to w dużej mierze z odwagi kierującego kliniką prof. Jacka Molla, a także z determinacji całego zespołu kliniki, który chce doskonalić metodę – tak by pozwoliła ona na uniknięcie konieczności wykonywania kolejnych reoperacji u dzieci. Nie mówię, że to metoda, która jest remedium na wszystkie problemy; to jedna z opcji, którą jednak warto podjąć" - zaznaczył dr Kopala.

Według dr Kopali, wykorzystywana w łódzkiej klinice macierz zewnątrzkomórkowa, która produkowana jest w USA, jest materiałem niedrogim – zwłaszcza w porównaniu z kilkukrotnie droższymi zastawkami rozpiętymi na stentach. Jej koszt to 4-5 tys. zł.


Czytaj więcej na http://pulsmedycyny.pl/4650622,85168,lodzka-klinika-swiatowym-liderem-w-rekonstrukcji-zastawek-serca?utm_source=copyPaste&utm_medium=referral&utm_campaign=Firefox

Newsletter

Zapisz się


Prowadzone przez nas działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia sponsoruje firma
Roche Polska